Dobitnik prve nagrada za izuzetan doprinos afirmaciji kulture i umetnosti u medijima je novinar,  filmski i književni kritičar Milan Vlajčić. Ovu odluku, Upravni odbor Fondacije doneo je jednoglasno. Od „Studenta“ do „Politike“ –  više od pet decenija, Vlajčićeva reč o kulturi i umetnosti, pre svega filmu i književnosti,  je bitna i uvažavana od čitalaca, novinara i umetnika. Čitamo ga jer je znalac, razumljiv i poučan, duhovit! I danas strasno voli umetnost i posvećeno tu strast širi kroz medije, dosledan novinarskoj profesiji!

 

Nagrada će biti uručena u petak  28. februara,  u Skupštini grada Beograda i sastoji od plakete i novčanog iznosa. Autor vizelnog identiteta plakete je dizajner Borut Vild, a pokrovitelj novčane nagrade je B92, Fond B92 i Samizdat.

 

Fondacija Tanja Petrović je osnovana sa željom da se istaknu i podrže ličnosti koje su izuzetnim zalaganjem doprinele afirmisanju kulture i umentosti u medijima. Tanja Petrović je kao dugogodišnji novinar, urednik i autor u redakcijama kulture, izdavačkim kućama i kao gradski sekretar za kulturu, svoj profesionalni život posvetila ovoj oblasti i njenom medijskom promovisanju. Preminula je prerano, 2013. godine, a nagrada se dodeljuje na njen rođendan 28. februara.


O nagradi je ove godine odlučio Upravni odbor Fondacije, a čine ga Antonela Riha, Tamara Pupovac, Vojka Pajkić, Olivera Milošević, Srdan Golubović, Katarina Španić Ostojić i Borut Vild. Od sledeće godine, žiri će biti petočlan, sastavljen od tri člana UO Fondacije, jednog umetnika ili novinara i ovogodišnjeg laureata.

 

Biografija Milana Vlajčića: Novinar, književni i filmski kritičar, kniževnik. Rođen je 23. avgusta 1939. u Beogradu, ( od oca Mihajla - industrijalca i majka Vere- istoričarke umetnosti). Diplomirao na katedri za opštu književnost sa teorijom književnosti beogradskog Filološkog fakulteta. Književne i filmske kritike i oglede objavljuje od 1959. u „Studentu“ i  časopisu „Delo“. Uređivao je kulturne rubrike „Studenta“ (1960-62) i „Mladosti“ (19664-70), književne listove i časopise „Vidici“, „Gledišta“  i „Književni glasnik“ . Od 1970. kao novinar  i urednik dnevnog lista „Politika“ pisao je  pozorišnu, televizijsku i radio kritiku, a od l985-2004. bio je stalni filmski kritičar tog lista. Od 2004. stalni je filmski kritičar i kulturni komentator dnevnog lista Blic.


Nagrade:
- Nagrada za najbolju jugoslovensku filmsku kritiku 1977. Godine na konkursu Morava filma;
- Nagrada „Milan Bogdanović“ za 1981. godinu  za najbolju novinsku književnu kritiku u novinama, na radiju i TV;
- Nagrada „Dušan - Duda Timotijević“ (koju dodeljuje nedeljni list TV novosti), za najbolju televizijsku kritiku u jugoslovenskim medijima u 1984. Godini;
- Nagrada „Zlatno pero“ (koju dodeljuje Institut za film u Beogradu), za najbolju  filmsku kritiku u jugoslovenskim medijima u l988. Godini;
- Nagrade „Zlatni beočug“ grada Beograda 2000. godine za trajni doprinos kulturi;
- Nagrada Fondacije BK  za doprinos kulturnom novinarstvu za 2003. godinu;
 
Jedan je od osnivača i prvi predsednik Suda novinarske časti u Nezavisnom udruženju novinara Srbije (NUNS, 1994-98), član je Srpskog književnog društva (SKD) i srpskog PEN-Centra, Međunarodne asocijacije filmskih kritičara FIPRESCI (Minhen), akademija AFUN i PANU.  Bio je član međunarodnih žirija na filmskim festivalima u Kanu, Berlinu, Veneciji, Montrealu, Beču, Minhenu, Krakovu i Monpeljeu. Tokom 70 - ih i 80 - ih, u dva mandata bio je član NIN-ovog žirija, a bio je predsednik  istog žirija za 2006. 2007. 2008. i 2009. godinu.
 
Objavio je veliki broj predgovora, pogovora, ogleda i knjige: „Poprišta“ (Nezavisna izdanja arh. S. Mašića, l971), „Jednom i nikad više“ (biblioteka 20. vek, BIGZ, l979), „Ćuti i plivaj dalje“ (biblioteka Grifon, Narodna knjiga 1983), „Pristrasna lektira“ (Rad, Beograd l999), „Uzvodno od Džimija Barke“  (Kulturni centar, Niš 2001), „Noć u Kazablanki“ (Otkrovenje, Beograd 2001)  „Fest, odbrojavanje“, Gradska skupština, Beograd 2002), „Legenda o zidu“ (Kov, Vršac, 2008) i „Gradska šetnja“ (Kov, Vršac, 2010).

<<  Decembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
      
     

Putopisi, Intervjui..