Institut Servantes u Beogradu će u utorak, u 19:00h predstaviti roman „Nežnost i kazna“ srpskog pisca Gorana Točilovca, koji već decenijama živi i stvara u Parizu.  Goran Točilovac je rođen u Beogradu 1955. godine, ali je zbog očevog posla, jugoslovenskog diplomate, detinjstvo i mladost proveo u Njujorku, Buenos Ajresu i Limi. U Limi, prestonici Perua, diplomirao je hispanske književnosti i vrlo mlad, 1977. godine, otišao je u Pariz i doktorirao na Sorboni 1981.


Iako mu je maternji srpski, kao književni jezik prisvojio je španski i do sada nije pisao ni na jednom drugom. Do toga je došlo, kako sam kaže, sasvim spontano, budući da je u Peruu počeo da piše, te mu je bilo prirodno da stvara na španskom.


„Nežnost i kazna“ je njegov šesti, najnoviji roman, objavljen 2013. godine u Limi. Prethodno je, u Madridu i Parizu, objavljena „Pariška trilogija,“ koja obuhvata romane „Možda je vreme,“ „Jedne noći ne“ i „O uništenju“ U Limi, gradu za koji kaže da je najzaslužniji za oblikovanje njegove ličnosti, objavljeno je njegovo celokupno dotadašnje stvaralaštvo na polju romana- „Čudna komedija“, koje obuhvata „Pravo mesto“, „Telo i zaborav“ kao i već pomenuta tri romana „Pariške trilogije.“

Njegova neraskidiva povezanost sa Peruom nije neprimetna u njegovom stvaralaštvu. Tako, na primer, u knjizi „Pravo mesto“ prikazuje grupu proteranih Peruanaca koji u egzilu u Parizu pokušavaju da nađu sredsva za borbu i vrate se kući. Odlučio se da u jedan tom objedini čak pet naslova jer, kako kaže, imaju mnogo toga zajedničkog: osim što svaki od njih ima karakteristika kriminalitičkih romana, kroz svih pet naslova „Čudne komedije“ javlja se određen broj istih likova koji su vezivne tačke ovih odvojenih romana. Pisanje pet romana „Čudne komedije“ trajalo je skoro dvadeset godina, a likovi su, kako kaže, rasli i sazrevali zajedno sa njim. Stvarnost koja je prikazana u njegovim delima ima mnogo autobiografskih elemenata, pa je tako hotel „Esmeralda“ u Parizu jedna od centralnih pozornica radnje svih ovih pet romana. „Svaki roman i jeste i nije autobiografski,“ kaže Točilovac.

„Nežnost i kazna“ nam donosi kataklizmičnu sliku Pariza u budućnosti koji je prošao kroz neku vrstu ekološke katastrofe koja je dovela do novog poretka i naterala ceo svet da iz korena izmeni svoje ekonomske, političke i etičke poglede na svet. Pri vrhu nove hijerarhijske lestvice moći je Erman, koji nasumično bira jednog od pet zatvorenika- taj će biti pogubljen, a ostala četvorica oslobođena, iako su svi optuženi za prekršaje iste težine. Sa te strane roman nam donosi i interesantan uvid u probleme današnjice: duhovni i etički konflikti, beozobzirnost i opšte društveno nerazumevanje koje uništva ljudski rod. Kroz priču o petorici zatvorenika ovaj futuristički roman pokazuje dokle je pojedinac spreman da ide samo da bi obezbedio sopstvenu egzistenciju, uništavajući u sebi i poslednje tragove ljudskosti koje su mu ostale.

Rodžer Koen, kritičar Njujork Tajmsa kaže da se „ni jedan pisac na tako kritičan način ne bavi lavirintima teskobe, nasilja i urbane senzualnosti, kao što to radi Goran Točilovac. Virtuozan i uznemirujuć, Točilovac je nezaobilazan pisac današnjice.”

U predstavljanju knjige, osim Gorana Točilovca, učestvovaće i Tamara Nikolić, članica Društva hispanista Srbije.

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..