Na 45. Festu po treći put se održava industrijski program. Šta je ove godine u fokusu?
U okviru Festa se treći put organizuje industry program pod nazivom Fest Forward, a ovo je druga godina kako se realizuje koprodukcijski market. U fokusu koprodukcijskog marketa su igrani i dokumentarni projekti za dugometražne filmove u svim fazama razvoja koji se bave jakim ženskim temama ili čije su autorke žene.
Zašto ste se odlučili da ovaj segment programa bude posvećen ženama, bili kao autorima bilo kao temi filmskih projekata?
Kada smo razmišljali o fokusu koprodukcijskog marketa, najvažnije je bilo da budemo orginalni i ne ulazimo u polje fokusa drugih evropskih marketa koji imaju višedecenijsku tradiciju i sa kojima bi bilo teško da se takmičimo. Tako smo došli do usko profilisanog marketa sa fokusom na projekte koji se bave ženama i/ili čiji su autori žene. Ideja je promovisanje rodne ravnopravnosti za žene profesionalce u filmskoj umetnosti, a samim tim i promovisanje vidljivosti filmskih projekata sa jakim ženskim temama.
O problem rodne ravnopravnosti u filmskoj umetnosti se već dugo polemiše u Evropi i svetu, čak i neki evropski fondovi među kojima je Eurimaž imaju radnu grupu koja se bavi razmatranjem pitanja rodne ravnopravnosti i zastupljenosti žena u filmskoj industriji. Istraživanja u EU pokazuju da samo jedan od pet filmova režira žena, a i da većina javnih sredstava za finansiranje filmova, čak 84 posto, ide u filmove koje režiraju muškarci.
Kako su na tu ideju reagovali domaći autori i autorke? Da li ste zadovoljni odzivom iz regiona i sveta?
Zahvaljujući velikom angažovanju kolega producenata - članova Udruženja filmskih producenata Srbije, vest o otvorenom javnom pozivu projektima se jako brzo raširila ne samo u Evropi, već i šire, pa su ove godine na "Women in film" stigle 52 prijave projekata iz 16 zemalja (Albanija, Amerika, Belgija, BiH, Bugarska, Čile, Engleska, Francuska, Finska, Gana, Gruzija, Holandija, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Nemačka, Poljska, Slovenija, Srbija, Španija, Turska). Selekciju je prošlo osam projekata koji će biti predstavljeni gostima Fest Forwarda.
Domaći autori i autorke pozdravljaju zalaganja da se iz godine u godinu industry program unapređuje i razvija, jer je svima u interesu da što više stranih producenata, direktora fondova, televizija i distributera dođe u Beograd i tako ostvari kontakt sa domaćim autorima. Treba pomenuti da u okviru koprodukcijskog marketa istog dana, 4. marta) imamo i prezentaciju selekcije domaćih projekata, tako da svi domaći autori imaju šansu da se predstave našim gostima.
Industrijski program na Festu imaće za temu i bioskope, odnosno distribuciju. Kakvo je aktuelno stanje u toj oblasti?
Pitanje distribucije je goruće pitanje već duži niz godina. Mi od početka Fest Forwarda stavljamo fokus na distribuciju kako regionalnu, tako i svetsku. U prvom izdanju industrija 2015. godine imali smo program "Bits and Pieces" u okviru koga su tek završeni ili filmovi u postprodukciji predstavljeni svetskim distributerima i predstavnicima regionalnih televizija. Ove godine je ta inicijativa podignuta na još kompleksniji nivo održavanjem prve Konvencije distributera i prikazivača Srbije u organizaciji Filmskog centra Srbije i u saradnji sa MCF MegaCom Filmom.
Koje učesnike iz regiona očekujete?
Pored kolega producenata koji su najbrojniji, gosti će nam biti direktori filmskih centara, predstavnici festivala i koprodukcijskih marketa, kao i distributeri.
Da li se mogu konstatovati neki pomaci nakon prethodna dva industrijska programa na 43. i 44. Festu?
Početak je najteži. Iako je ovo tek treća godina i dalje smo na početku i još uvek postvaljamo temelje. Napredak svakako postoji i to se vidi pre svega u broju prijavljenih projekata, ali i u broju gostiju koji je ovoga puta najveći i broji oko 130 filmskih profesionalaca. Moram da naglasim da je velika zasluga Filmskog centra Srbije i Udruženja filmskih producenata Srbije koji finansijski, ali i svojim resursima i kontaktima podržavaju program.