Drugu godinu za redom Akademski filmski centar Doma kulture Studentski grad učestvuje na prestižnom međunarodnom filmskom festivalu Berlinale. Na 64. izdanju Berlinala, koji se održava od 6. do 16. februara 2014, u okviru kratkometražnog takmičarskog programa, biće prikazan kratki eksperimentalni film „Sky Lines“ autorke Nadin Poulain u produkciji AFC DKSG, a gosti festivala biće autorka filma i producent Milan Milosavljević.

 

„Sky Lines“ je formalistički film o prostoru, vremenu i percepciji, koji pomoću ponavljanja i ekstremnog dizajna zvuka evocira strah od ništavila, kraja svih stvari. Dok formalistički skupovi koreografskih linija lagano plešu preko ekrana, prostor i percepcija se polako menjaju i javlja se osećaj neizvesnosti i nestabilnosti.

 

Nadin Poulain je studirala umetnost i film u Londonu i Novom Zelandu i bavila se kinematografskim instalacijama, dok se sada u svom radu više fokusira na eksperimentalni film i fotografiju. Učestvovala je na brojnim festivalima u svetu, a 2011. njen film se našao na listi značajnih ostvarenja Festivala ALTERNATIVE FILM/VIDEO i na taj način dobila je priliku da, kroz rezidencijalni program, realizuje novi film u produkciji Akademskog filmskog centra DKSG, organizatora festivala, koji se našao u glavnoj slekciji ovogodišnjeg Berlinala.

 

Prošle godine u glavnom takmičarskom programu kratkmetražnih filmova Berlinala bio je uvršten dokumentarni film Ivane Todorović „Ja, kad sam bila klinac, bila sam klinka“ takođe u produkciji AFC DKSG.

 

Akademski filmski centar osnovan je 1958. godine pod imenom Akademski kino klub. Kroz svoju relativno dugu istoriju, zahvaljujući autorima koji su stvarali u njemu (Kokan Rakonjac, Živojin Pavlović, Dragoslav Lazić, Sava Trifković, Tomislav Gotovac, Milan Jelić, Radoslav Vladić, Ivan Obrenov, Vjekoslav Nakić, Ivko Šešić, Nikola Đurić, Bojan Jovanović, Miodrag Milošević, Miloje Radaković, Dejan Vlaisavljević, Igor Toholj, Bob Milošević...), postao je jedan od nekoliko najznačajnijih i najviše nagrađivanih filmskih klubova u zemlji. Centar od 1976. godine deluje u okviru Doma kulture “Studentski grad” i jedini je kino klub koji je “preživeo” na ovim prostorima. Sa preko 500 filmova i video radova nastalih u Centru i sa ogromnom kolekcijom avangardnog filma i video radova drugih autora, Centar je osnovao Arhiv alternativnog filma koji će voditi brigu o ovom vrednom filmskom nasleđu. Pored velikog broja projekcija i predavanja, filmskih škola i radionica, Centar organizuje i dva značajna festivala: ALTERNATIVE FILM – VIDEO (1982 -1990, 2003...) i Međunarodni festival animiranog filma BALKANIMA (2004 - …). Sa prosečnom produkcijom od oko 20 filmova godišnje, Centar je mesto gde mladi autori mogu neometano da istražuju mogućnosti medija filma i videa. Glavne aktivnosti Akademskog filmskog centra su: filmska i video produkcija, distribucija, festivalska delatnost, edukativni programi, međunarodna saradnja.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..