Pre sto godina, (24.11.1913. godine) u Pančevu je otvoren prvi stalni bioskop „Apolo“. U novom, sada renoviranom prostoru dvorane „Apolo“ Doma omladine Pančevo, nakon tačno stotinu godina, u nedelju, 24. novembra u 21 sat, publika će imati priliku da prisustvuje projekciji istog filma koji je tada bio prikazan („Poslednji dani Pompeje“).
Tom prilikom biće postavljena i spomen-ploča posvećena prvoj projekciji, a u čast obeležavanja stogodišnjice postojanja bioskopa u Pančevu. Ovaj događaj sastavni je deo manifestacije „Nedelja otvaranja – Apolo“ koju organizuje Dom omladine Pančevo, u sklopu svečanog otvaranja nove dvorane. Bioskopski život Pančeva počeo je 1913. godine otvaranjem prvog samostalnog bioskopa, pančevačkog „organka“ poznatog biskopskog lanca „Apolo“. Kasnijih godina bioskop menja ime u „Moderni Bioskop“ (1923.) a nakon Drugog svetskog rata u „Crvena Zvezda“ koje ostaje sve do zatvaranja objekta 1993. godine.
Prva bioskopska projekcija održana je 24. novembra 1913. godine. Na repertoaru je bio nemi italijanski film „Poslednji dani Pompeje“ (režija: Mario Kazerini i Euleuterio Rodolfi), sa tada popularnim glumcima Fernandom Negri, Eugenijom Tetoni Fior, Ubaldom Stefanijem i drugima. Scenario za film napisan je po romanu engleskog pisca Edvarda Liton-Bulvera. Pretpostavlja se da je projekcija imala muzičku pratnju uživo izvođenu na klaviru.
Zahvaljujući Radiši Stanišiću, uredniku filmske arhive Kulturnog centra Pančeva, a posebno zalaganju pokojnog profesora Dejana Kosanovića, istoričara filma, koji je posredovao u pronalazenju originalnog filma i nabavci od italijanskog Instituta za film, publika će biti u prilici da pogleda remasterizovanu kopiju sa originalnom muzikom koja je izvođena u toku projekcije davne 1913. godine.
Otvaranje prvog bioskopa u Pančevu bio je veliki kulturni događaj u to vreme, o čemu je izvestio i tadašnji novinski list „Donau – Temes – Bote“. U tekstu Georga Švalma piše: „Vlasnici „Apola“ su podneli velike žrtve da našem lepom gradu podare monumentalni ukras, kako bi i dalje privlačili građane moralnim i plemenitim izborom komada, da ih ne bi opet zanosili „šlageri“ čime se kvari moralno-estetski ukus i teško narušava duh naroda. Zbog toga je potrebno da naš grad pozdravi ovaj skupi poduhvat i novi stalni biokop, te da ga srdačno prihvati time što će izlaziti u susret mogućim zahtevima, kako bi ovo zdanje cenili kao hram umetnosti i ustanovu kulture i prema njemu pokazali nesumnjivu naklonost u korist građana…“
Postavljanje ploče u znak obeležavanja stogodišnjice prve bioskopske projekcije u gradu najavljeno je pre početka filma „Poslednji dani Pompeje“. Autor ploče je vajarka Milica Murgić, a inicijator i realizator projekta UG „Refraction Team“. Realizaciju projekta podržao je Grad Pančevo. Ploča će biti postavljena kod ulaza u novu multifunkcionalnu dvoranu „Apolo“.
O novoj dvorani „Apolo” Doma omladine Pančevo - Objekat se prostire na površini od 700 kvadratnih metara, u ulici Maksima Gorkog broj 6. Sastoji se od velike dvorane, galerije, hodnika, posebno izolovanog prostora za izvođače i sanitarnog čvora. Reč je o klimatizovanom, bezbednom i moderno uređenom prostoru u kome će se organizovati koncerti, pozorišne predstave, izložbe, projekcije filmova, književne večeri, programi za decu, obrazovni i informativni sadržaji za mlade, programi koji podržavaju amaterizam i razvoj aktivizma mladih. Ukupni troškovi za renoviranje iznosili su oko 21 milion dinara. Ove godine obeležava se 100 godina od prve bioskopske projekcije u Pančevu, organizovane upravo u ovom prostoru, objektu nekadašnjeg bioskopa „Apolo”, osnovanog 1913. godine.
Prostor dvorane „Apolo”, kao mesto kulturnog susretanja i razmene kreativnih ideja različitih aktera/ki, nudi priliku za realizovanje brojnih programa: kako samog Doma omladine, tako i programa i projekata u saradnji sa drugim institucijama, obrazovnim ustanovama, pojedincima/kama, umetničkim udruženjima i organizacijama civilnog društva. Prostor će biti otvoren i za inovativne projekte, alternativnu, eksperimentalnu i andergraund scenu. Mladi kreativni umetnici, studenti, srednjoškolci, formalna udruženja, neformalne grupe i udruženja građana kao i obrazovne i ustanove kulture, imaće u prostoru dvorane „Apolo” jednake mogućnosti za izražavanje i prezentovanje stvaralaštva i aktivnosti.