Goli-otok-01U okviru filmskog programa „Bioskop Jugoslavija“ u četvrtak, 17. januara u 18 časova, dokumentarni film GOLI OTOK reditelja Darka Bavoljaka biće premijerno prikazan u Srbiji. Nakon projekcije razgovor sa rediteljem će voditi istoričar dr  Srđan Cvetković.


Film Goli otok govori o logoru na istoimenom ostrvu na hrvatskom primorju koji je postojao u vreme trajanja sukoba Tita i Staljina od 1949. do 1955. godine. Uprkos jugoslovenskom socijalizmu 's ljudskim likom' i raskolu s Informbiroom i Istočnim blokom, jugoslovenski režim zadržava neke staljinističke 'tradicije i navike' te se istim 'tehnikama' obračunava sa 'staljinistima'. Film nudi rekonstrukciju života i metoda političkog prevaspitavanja informbiroovaca koja se temelji na svedočanstvima bivšeg logoraša, slikara i grafičara Alfreda Pala, dok reči generala UDB-e Jove Kapičića pružaju 'zvanični' pogled na logiku i motive stvaranja Golog otoka. Treći lik, kažnjenik Milovan Zec, postoji samo u zapisima iz do danas neobjavljenih policijskih dosijea. Film donosi na svetlo dana i niz neobjavljenih dokumenata jugoslovenskih tajnih službi koja rasvetlavaju posledice sukoba Tita sa Staljinom po osudjenike. Ukrštanjem više perspektiva, reditelj predstavlja Goli otok u vremenskom, političkom i ideološkom kontekstu pružajući uvid u temu koja je i danas nedovoljno istražena.
Goli otok je sada pust, jalov, nem; ničija zemlja šibana vetrom i morem, spomenik besmislu, sećanje na strahote koje (dokazano) može biti dvojake naravi – sećanje krvnika i sećanje žrtve.
Film Goli otok je prvi dokumentarni film Darka Bavoljaka. Nakon studija snimanja na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, Bavoljak je radio kao snimatelj dokumentarnih i kratkih igranih filmova. Poslednjih godina se bavi fotografijom, filmom, konceptualnom umetnošću i kustoskim koncepcijama.

 

Režija: Darko Bavoljak
Scenario: Darko Bavoljak, Petar Vujačić
Produkcija: Art de Facto, Hrvatski državni arhiv
Direktor fotografije: Darko Bavoljak
Montaža: Višnja Skorin
Muzika: Stanko Juzbašić

Ulaz na projekciju je besplatan. Pre i po završetku projekcije filma publika će moći da poseti izložbu Jugoslavija od početka do kraja koja će četvrtkom biti otvorena do 20 časova.
 
filmski program BIOSKOP JUGOSLAVIJA:
• 24. januar, 18.00: PROBLEM PERCEPCIJE, režija Ivan Mandić, 2011 + razgovor sa rediteljem nakon projekcije koji će voditi Nenad Lajbenšperger
• 31. januar, 18.00: RUDAREVA SREĆA, režija Josip Novak, 1929.
• 7. februar, 18.00: LAIBACH, A FILM FROM SLOVENIA, režija Daniel Landin, Chris Bohn i Petar Vezjak, 1992.
• 14. februar, 18.00: GREŠNICA BEZ GREHA Kosta Novaković, 1930.
• 21. februar, 18.00: L.A. NEDOVRŠENO, Igor Mirković, 2008.
• 28. februar 18.00: Medijska arheologija


subota 17. januar, 13 časova - STRUČNO VOĐENJE
Kroz izložbu vodi istoričar dr Srđan Cvetković, jedan od koautora.
Stručna vođenja će se održavati u istom terminu svake subote do zatvaranja izložbe 3. marta.
 

subota 17. januar, 11 – 14 časova - DEČJI KUTAK
Subotom od 11 do 14 časova Muzej će organizovati i kutak za najmlađe. Dok roditelji obilaze izložbu, deca će moći da provedu vreme u kreativnoj igri crtajući i praveći od raznih materijala suvenire i nošnje iz Jugoslavije ili igrajući stare dečje igre i rešavajući zagonetne zadatke. Program je prilagođen predškolskom i mlađem školskom uzrastu. Ulaz za decu koja dođu na program u ovom terminu je besplatan.
Pozivamo vas da sa porodicom provedete prijatan dan u Muzeju istorije Jugoslavije!
 
Izložba JUGOSLAVIJA OD POČETKA DO KRAJA predstavlja osnovu buduće stalne postavke MIJ. Kustosko-autorski tim izložbe čine sociolog dr Jovo Bakić, istoričari dr Hrvoje Klasić, dr Ivana Dobrivojević, dr Vladimir Petrović, dr Srđan Cvetković i Ana Panić kustoskinja Muzeja istorije Jugoslavije.


Izložba je otvorena do 3. marta 2013. svakoga dana osim ponedeljka od 10 do 16 časova. Realizaciju izložbe omogućilo je Ministarstvo kulture Republike Srbije i Balkan Trust for Democracy.

 

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..