U Domu kulture „Studentski grad“ proglašenjem najboljih filmova, je zatvoren 21. Evropski festival animiranog filma, Balkanima. Dečji žiri, tj. petočlani žiri, polaznici Likovnog ateljea i Studija za animirani film u Dečjem kulturnom centru Beograd u sastavu: Lara Savanović (15g), Mateja Trnavac (14g), Marija Predragović (10g), Iva Berisavac (7,5g) i Mihailo Maksimović (9,5g) su odgledali selekciju filmova za decu u okviru dečjeg programa Festivala Balkanima. Žiri je jednoglasno doneo odluku da nagradi film "Ja sam Akiko" uz uz obrazloženje: Likovno nam se sviđa 3D tehnika jer podseća kao da je od plastelina.

Animacija je odlična. Mislimo da je glavna junakinja zanimljiva u četvrtastom svetu. Film dokazuje da se drugačijim, originalnim i kreativnim pristupom može postići isti cilj bez slepe poslušnosti i uniformisanosti. Žiri dodeljuje nagradu filmu „Ja sam Akiko“ autora Damira Romanova iz Srbije.

Žiri studentskog takmičarskog programa, u sastavu Lea Vučko (Slovenija), Igor Đurić (Bosna i Hercegovina) i Nikola Topalović (Srbija) doneo je sledeće odluke:

Specijalna priznanja (diplome)

U ovoj univerzalnoj priči o prihvatanju različitosti žiri je prepoznao i poveznice sa biblijskom pričom o žitu i kukolju. Stvarajući u mukotrpnoj tehnici slikanja na staklu samostalna autorka demonstrira, kako svoje veštine animacije, tako i izgrađen likovni stil koji karakterišu živopisan kolorit i umešna stilizacija. Žiri specijalnu nagradu u studentskom takmičarskom programu dodeljuje filmu „Korov“, autorke Pole Kazak iz Češke Republike.

Žanr komedije je u festivalskoj animaciji nepravedno zapostavljen. Stoga je i broj animiranih komedija ovogodišnjem programu bio srazmerno mali. Ipak, jedan film izdvojio se svojom idejom i duhovitošću. Zeleno svetlo za specijalnu nagradu u studentskom takmičarskom programu žiri daje filmu „Pešački prelaz“, autorke Darije Volčok iz Rusije.

Najbolji studentski film (diploma i novčani iznos)

Ova izrazito zrela priča o traganju za sobom odlikuje se minimalizmom i likovnom zrelošću, koja rezultuje filmom jedinstvene poetike. Činjenica da je film rad samo jedne osobe daje mu dodatnu težinu. Žiri glavnu nagradu u studentskom takmičarskom programu dodeljuje filmu „Mačka, lisica i vuk“, autorke Aurore Miler Fuga iz Francuske.
Žiri glavnog takmičarskog programa, u sastavu Jelena Angelovski (Srbija), Marko Dješka (Hrvatska) i Berin Tuzlić (Bosna i Hercegovina) doneo je sledeće odluke:

Specijalna priznanja (diplome)

Za visoko artistično komponovanje sukobljenih podsvesti i nespojivih vizija u savlađivanju trauma iz detinjstva. Specijalno priznanje za režiju dodeljuje se filmu „Sasvim luckasto“ autorke Veronike Martinadone iz Francuske.

Za dinamičnu kompoziciju obogaćenu karikaturalnim humorom i satirom o društvu koje nalikuje reality show-u. Specijalno priznanje žirija dodjeljujemo filmu „Omsk Woman“ autorke Lize Skvorcove iz Rusije.

Film odiše posebnom tehnikom animiranja koja je integrirana u opšti utisak dela i jednostavno je zavladala snagom opuštenosti kojom zrači ovaj film. Specijalno priznanje dodeljuje se filmu Noćne čizme autora Pjer Luk Granžona iz Francuske.

Nagrada Filmskog centra Srbije za najbolji domaći film (diploma i novčani iznos)

Očaravajući ples crteža prepunih detalja u kombinaciji s monohromnom estetikom stripa savršeno su ispratili dokumentaristički i poetski narativ ovog savremenog dokumenta o živoj urbanoj legendi Beograda. Nagrada za najbolji srpski film ide Aleksi Gajiću za film „Kralj ničega“.

Nagrada, Grand Prix za najbolji film festivala (diploma i novčani iznos)

Ovaj film odiše visokim profesionalnim utiskom kako je urađen cjeli film i predstavlja specifičnost izvrsnom idejom načina animiranja lutka lika od krompira i samim njegovim starenjem. Ovo je samo jedan mali dio od bogatstva različitosti različitih vrsta animacije i ideja koju je ovaj izvrsni kvartet autora veoma  empatično ugradio u film. Grand Prix festivala dodeljujemo filmu „Nebiće“ autora Žarka Ivanova, Krsta Gospodinovskog, Ivana Ivanovskog i Vladimira Lukaša iz Severne Makedonije.

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..