Program 24. Festivala evropskog filma Palić, koji će biti održan od 15. do 21. jula na više lokacija kraj jezera Palić i u Subotici, zadržaće visok kvalitet i prikazati oko 80 filmova u 11 selekcija, ali će zbog smanjenog budžeta morati da izostanu neki prateći sadržaji, saopštili su na konferenciji za novinare 22. juna u Muzeju kinoteke čelnici ove renomirane filmske manifestacije. Nagradu „Aleksandar Lifka“ ove godine primiće slavni srpski glumac Slavko Štimac, a ime inostranog dobitnika biće objavljeno naknadno.

Predsednica Saveta Festivala Mira Banjac istakla je da i pored problema sa novcem za FEF Palić ne važi izreka „koliko para toliko muzike“.

„Para imamo toliko koliko imamo, ali ipak imamo dobru muziku. U ovoj stisci, koju delimo sa društvom u kojem postojimo, uspeli smo da održimo kvalitet, a to je oduvek i bila suština Palićkog festivala. Naša poruka je da iza svega što se dogodi stoje ljudi, sa svojim entuzijazmom, sa verom da ne može sve da propadne i da nije sve u parama nego je u svesti. Poručujem ljudima koji imaju svest da razmisle kuda ide naša kultura. Mi se radujemo našem Festivalu, mi ga negujemo i nećemo se zaustaviti, bar ove godine“, istakla je Mira Banjac.

Član Saveta Festivala Branislav Lečić ocenio je da je FEF dokazao svojim trajanjem jedinstvenost, posebnost i kvalitet.
„Svako ko ozbiljno voli film i zna šta on znači za kulturu ne samo naše zemlje, nego i regiona i Evrope zna da je dragoceno pratiti ono što se dešava na Festivalu, kao presek filmskog stvaralaštva, ali i preokupacija autora oko tema koju su društvene i umetničke. Mi kao glumci želimo da skrenemo pažnju da je situacija za kulturu vrlo teška i da su prioriteti dovedeni u pitanje. Dešava se uravnilovka, finansije ne prate šta je važno a šta je manje važno. Ne može se izjednačavati nešto što je seoski festival i onaj koji je već tradicionalno dokazao svoju evropsku vrednost. FEF, koji je opšte dobro, treba da bude podržan kao legitimacija naše kulture i društva“, naglasio je Lečić.

Direktor Festivala Radoslav Zelenović podsetio je da je jedan od retkih koji su na ovom Festivalu od početka, 1992. godine i da je problema bilo uvek, ali je konačno pre desetak godina potpisan Protokol o sufinansiranju.
„Republika Srbija i Grad Subotica su ispoštovali Protokol, a Pokrajinski sekretarijat Vojvodine se, iz samo njima znanih razloga povukao, te je posle šest miliona dinara 2015. i tri miliona  2016. ove godine dao samo jedan milion. Republika je dala devet, Grad pet miliona, tako da operišemo sa oko 150.000 evra. Pre sedam godina smo imali 420.000 evra“, precizirao je Zelenović.

Zbog toga će, dodao je on, posle 106 filmova koliko je bilo lane, ovog leta biti 80 filmova. Izostaće program “Klasici na trgu”, jer nema para za iznajmljivanje DCP projektora, kao i Festivalske novine, a biće i manje gostiju.

Programski direktor Miroslav Mogorović izjavio je da se zajedno sa Otvorenim univerzitetom kao izvršnim producentom dovijao da nađu balans između onoga što čini Festival i mogućnosti koje pruža budžet.
„Odlučili smo da ne ukidamo programe, a da „sečemo“ prateće edukativne sadržaje. Naslovima sam izuzetno zadovoljan, imamo filmove iz Berlina i Kana, nagrađene i one koji su privukli pažnju publike“, rekao je on navodeći ostvarenja Andreja Zvjaginceva, Sergeja Loznice, Kornela Mundrucua, filmove iz Gruzije, Italije...

Glavni program imaće 12 umesto 14 filmova, od 21 sat prikazivaće se dosadašnji i budući dobitnici festivalskih nagrada, a od 23 sata filmovi koji su orijentisani više ka publici, najavio je Mogorović.

Selektor Petar Mitrić istakao je da je za FEF karakteristično ne samo da prikazuje poznate, već i da otkriva nove autore, te je od deset filmova iz programa “Parelele i sudari”, posvećenog istočnoevropskim autorima i temama, izdvojio estonski film „Novembar“, nagrađen na Trajbeki i „Poslednju porodicu“ sa Sandensa, o čudnoj porodici poljskog slikara.

Selekcija Mladi duh Evrope ove godine daje poseban pogled na film i globalni svet, sa temom migrtantske krize, te zalazi u daleke predele Čilea ili Afrike, a Mitrić je posebno pomenuo film „Stranac u raju“.

„Nagradu Underground Spirit dobio je Bertran Mandiko, francuski reditelj koji stvara van svih tokova evropskog i svetskog filma, koji je dospeo i do Kana, ali nije hteo da postane čovek sa crvenog tepiha“, rekao je Mitrić.

On je skrenuo pažnju i na program Kinematografija u fokusu, posvećen hrvatskom filmu i ocenio da je Hrvatska u poslednje vreme postala primer kako treba urediti nacionalnu kinematografiju.

Direktor Otvorenog univerziteta, izvršnog producenta Festivala, Ilija Tatić ponovio je koliko je teško bilo pripremiti program uz smanjenje budžeta sa prošlogodišnjih 21,5 na 15,3 miliona dinara ove godine. „U fokusu je morao da ostane film, a odrekli smo se mnogih stvari, ne samo edukativnih nego i zabavnih programa koji su mnogo značili za atmosferu i za izuzetne utiske koje su gosti uvek nosili sa našeg Festivala i iz naše zemlje“, rekao je on.

Tatić je izrazio zahvalnost prijatelju Festivala, kompaniji Gorki list i dodao da će, kao i prošlog leta, biti dodeljena nagrada publike Gorki list Award.

Zvanične festivalske nagrade dodeliće žiti u kojem će biti srpski glumac Nikola Đuričko, belgijski reditelj Gus van der Berger, hrvatska glumica Tihana Lazović, festivalsa direktorka iz Kopenhagena Tina Fišer, a ime petog člana biće objavljeno naknadno.

Publiku očekuje i ove godine veliki broj relevantnih evropskih naslova raspoređenih u 11 selekcija: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Novi mađarski film, Hrvatska u fokusu, Omaž program dobitnicima nagrade Aleksandar Lifka, Omaž program dobitniku nagrade Underground Spirit, Ekološki dokumentarci, Best of Europe 2016, Short Matters! i Palić u Beogradu.

Glavni takmičarski program i ove godine biće prikazan u najlepšem bioskopu pod vedrim nebom – čudesnoj Letnjoj pozornici koja prima 1200 posetilaca.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..