Danas kada na medijima pratimo kako se destine mladih Albanaca, preko Srbije, u potrazi za boljim životom, upušta u neizvesnot puta i života u Evropi, u Parobrod bioskopu prikazaćemo film o ratnoj ljubavnoj priči iz 1999. sa prostora Kosova. „Najlepša je zemlja moja“  iz 2012. nemačka koprodukcija sa zemljama zapadnog Balkana, rediteljke Mikaele Kezele.

 

 

Nakon Karanovićevog i Gorčin Stojanovićevog, tematski sličnih filmova,  ljubavni zaplet između Srpkinje i Albanca, premijerno gledamo od subote na dan Zaljubljenih i  potom svakog radnog dana do kraja februara u Parobrod bioskopu u njegovom produženom bioskopskom životu. Postojeći cinepleksi nisu dovoljni da bilo koji domaći film igra u  njima duže, a 37 mesta u tehničkim potpuno savremenom i opremeljenom novom bioskopu lokalne samouprave Starog grada, omogućava gledanje ne-blokbaster formata novije produkcije.

 

Radnja filma se odigrava tokom NATO bombardovanja i rata na Kosovu. Mlada udovica Danica (Zrinka Cvitešić), živi skromno sa dva sina boreći se da preživi u malom kosovskom selu blizu grada koji reka Ibar deli na srpski i albanski deo Smrt njenog muža kojeg su ubili Albanci ostavilo je duboke tragove na porodicu. Mali Danilo (Miloš Mesarović) od tada ne govori, a Vlada (Andrija Nikčević) je postao osobenjak koji sanja da dobije bicikl. Iznenada, teško ranjeni albanski vojnik Ramiz (Mišel Matičević) pronalazi utočište u njihovoj kući. Danica je u dilemi, da li da ga oda ili da pokuša da mu spasi život. Postupivši ljudski, pružajući mu pomoć, izlaže sebe i porodicu opasnosti, a ljubav koja se dogodila, nije se mogla izbeći.

 

U filmu još igraju i Ana Marković, Slavko Štimac, Miloš Timotijević, Ljubomir Bandović, Nebojša Ðorđević, Stela Ćetković, Suzana Petričević, Nataša Marković  i Bata Živojinović.


Slojevita priča o ljubavi, ratu, odrastanju dece pod NATO bombama sa svim njegovim post efektima i posledicama, ekstremizmu sukobljenih strana, mogućnostima oproštaja i rađanja emocija, u nepristansnoj vizuri, ženskog rukopisa, nemačke rediteljke odrasle u bivšoj Jugoslaviji.  

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..