"DA BI SE PODIGAO SPOMENIK POTREBAN JE ... HEROJ"- Premijera 29. oktobra u 20h u Sava Centru. Film “Spomenik Majklu Džeksonu” je svetsku premijeru imao na festivalu u Karlovim Varima a učestvovao je i na filmskim festivalima u Puli, Herceg Novom gde je dobio Grand Prix “Zlatna Mimoza” za najbolji film, Sarajevu, Zadru i Nišu gde je Boris Milivojević za ulogu Marka dobio Grand Prix NAISA za najbolje glumačko ostvarenje i nagradu kritike FIPRESCI Srbije.

 

Film je prikazani na Internacionalnom filmskom festivalu „Love&Anarchy“ u Helsinkiju, Raindance festivalu u Londonu, Internacionalnom festivalu u Hamburgu, Letscee filmskom festivalu u Beču gde je dobio Specijalno priznanje žirija i Golden Orange festivalu u Antaliji.

 

IZ KRITIKA

 

U „Spomeniku Majklu Džeksonu”, emotivnoj tragikomediji Darka Lungulova, u kojoj se mešaju sarkastični istočnoevropski humor i oštar socijalni komentar, apsurdni plan lokalnog sanjara da oživi turizam u svojoj mirnoj varošici spetkalurano se otrgne kontroli … Izvrsna glumačka podela donosi komični duh i dirljivu melanholiju. Zanatski besprekorno izveden, potpuno podržava ironični ton filma, počevši od izvrsne špice koja nestaje u prašini do živog muzičkog skora.

Alisa Simon, Variety

*************

 

I onda se stvarno desilo, poverovao sam mu. I protiv svake logike, ovaj lik, Marko, je uspeo! Doveo je Majkla Džeksona u srpsku varošicu. Ne verujem svojim očima. Marko je odbacio,opovrgao moj skepicizam svojom upornosšću. Poneka konstrukcija ili stereotip više nisu važni. A ja čak i ne volim Majkla Džeksona! Pa šta, nema veze. Divno je i istinito. Za one koji vole da testiraju svoja uverenja toplo preporučujem ovaj film.

Reimar Biedermann, SZENEm Hamburg

*************

 

Duboko humana i priča bogata humorom, „Spomenik  Majklu Džeksonu” je briljantna komedija o običnomčoveku koji se jednog dana probudio sa snom većim od života. Donosi nam poseban istočno- evropski ton u načinu na koji priča priču i apsurdnost konflikata koja me poseća na začudne i magične priče Bohumila Hrabala.

Mirela, Raindance

*********************
Briljantnooriginalnacrnakomedija, vrhunskirezirana, ne propustiti!

Henry Fitzherbert, Sunday Express

*********************

 

Sa svojom pričom o nekoliko prijatelja protiv celog sveta, „Spomenik Majklu Džeksonu” podseća na klasične komedija. Kao i najbolje od njih on ima dosta toga ozboljnog da kaže.
Gorko-slatka priča pokazuje život u Srbiji van gradova i pokazuje da je komedija dobar način da se priđe temama koje su inače veoma ozbiljne i potencijalno dosadne.

The Flaneur, London

******************

 

Klasični način pripovedanja koji Lungulov koristi je pravi izbor za ovu dirljivu i zabavnu crnu komediju. Glumci zajedno perfektno funkcionišu a između nekoliko glavnih junaka postoji jaka hemija koju nije mogao da predvidi ni najiskusniji kasting direktor… Direktor fotografije, Nemac Matijas Šening, drugi put radi sa Lungulovim i sa ljubavlju slika varošicu koja propada i dodaje joj šarm koji je donekle sličan nekim filmskim setovima kaubojskih filmova iz zlatnog doba vesterna.
Film „Spomenik Majklu Džeksonu” je topla ljudska priča vrhunskog kvaliteta i trebalo bi da bude jednako privlačan festivalima i bioskopskoj publici.

Cibeuropa, Vladan Petkovic

*************

 

Lungulov je njujorški đak i to se vidi u pristupu, zapravo u cjelovitom autorskom stavu i postupku kako ideju pretvoriti iz nacionalne priče u općeprepoznatljiv problem. On je tu na tragu onoga što je u srpskom filmu bio Dušan Kovačević, a film "Spomenik Majklu Džeksonu" na neki način reciklira ostatke nekadašnjeg jugoslavenskog režima i posljedice koje je u "Maršalu" odavno obradio Vinko Brešan.

Glas istre

*************

 

Darko Lungulov kao filmski reditelj otkrio je dramski i melodramski potencijal glumaca kao što su Boris Milivojević (u ulozi protagoniste Marka) i Ljubomira Bandovića (kao sveštenika), koji su do sada u savremenom srpskom filmu gotovo uvek tumačili komične i parodične likove. Dragan Bjelogrlić kao setni penzionisani vojni pilot dokazuje da vremenom postaje sve nijansiraniji glumac čiji valeri mogu doneti i tragične note. Pored zaista odmerenog i preciznog rada sa glumcima, Darko Lungulov ne odstupa ni od saradnje sa direktorom fotografije Matijasom Šeningom, koji kroz svoju kameru propušta oker i sive nijanse jedne opustele varošice uz vrišteće crvenu rokersku jaknu glavnog junaka koji iskače iz depresivnog miljea.
Povremeni gornji rakursi nad gradićem potenciraju tu težnju za izmeštanjem, za uzletom (što će na koncu Marko i učiniti) a krupni planovi ekspresivnog Borisa Milivojevića i Dragana Bjelogrlića u pravoj su razmeri sa dijalogom koga Lungulov odmereno scenaristički esploatiše kroz svoju filmsku priču. "Spomenik Majklu Džeksonu" je svakako i filmsko sazrevanje samog Darka Lungulova.

 

Darko Lungulov je rođen u Srbiji, a filmske studije je završio na "City College of New York". Darkov debitantski dugometražni igrani film "Tamo i ovde" je osvojio nagradu na Filmskom festivalu "Tribeca" (TFF). Film je naišao na pohvale kritike u prestižnim listovima kao što su "Hollywood Reporter", "Variety", "The New York Times"... Evropsku premijeru je imao na Festivalu u Karlovim Varima u programu "Variety Critics Choice", da bi zatim osvojio 20 nagrada i bio na više od 50 međunarodnih filmskih festivala šitrom sveta. Najvažnija priznanja su nagrada za najbolju režiju "Golden Reflection" na festivalu "Cinema Tous Ecrans Festival" u Švajcarskoj, nagrada za režiju najboljeg stranog filma na Međunarodnom filmskom festivalu u Fort Loderdejlu, nagrada za najbolji strani film na Festivalu u Orlandu i specijalna nagrada žirija na festivalu "Skip City" u Japanu.


Film "Tamo i ovde" je prikazivan u bioskopima u SAD-u, Nemačkoj, Švajcarskoj, Mađarskoj, Grčkoj i prodata su prava na prikazivanje za ukupno 21 teritoriju. Već više od dve godine se prikazuje na kanalu "Showtime" u SAD-u.


FIPRESCI Srbija je proglasio Darka Lungulova za najboljeg režisera 2009. godine, a film "Tamo i ovde" je bio kandidat Srbije za nagradu Američke filmske akademije "Oskar" ali je kasnije ipak drugoplasirani film bio naš kandidat zbog bojazni da “Tamo i ovde” ima previse dijaloga na engleskom jeziku.


Crna komedija "Spomenik Majklu Džeksonu" je Darkov drugi dugometražni igrani film.


Darko Lungulov je upravo završio film "Anđela", koji je kao deo omnibusa "Jednaki", humanitarnog projekta o ljudskim pravima dece, svetku premijeru imao u okviru zvaničnog programa Sarajevo Film Festivala.


Bio je član žirija na Filmskom festivalu "Tribeca" (2010). Konsultant je za film za "RocketHub", platforme za grupno finansiranje sa sedištem u Njujorku i predsednik saveta Međunarodng festivala dokumentarnog filma BelDocs.

 

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..