Pozivamo vas na svečano otvaranje trećeg po redu Festivala nemačkog filma, Goethe FEST 2014 koje će, u četvrtak 9. oktobra u 18 časova, započeti otvaranje izložbe “Filmski svetovi” u zgradi Jugoslovenske kinoteke (Uzun Mirkova 1) i nastaviti se od 20 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograd (Kolarčeva broj 6), gde će se prisutnima obratiti: Nebojša Popović, gost-urednik filmskog programa Kulturnog centra Beograd i Dr Matijas Miler-Viferig (Dr Matthias Müller–Wieferig) direktor Goethe-Instituta Beograd.
Nakon obraćanja prisutnima Goethe FEST zvanično će otvoriti film Kiliana Ridhofa: “Poslednja trka” sa poznatim glumcem Diterom Halerfordenom u glavnoj ulozi, za koju je dobio nemačku filmsku nagradu 2014 za zajbolju mušku ulogu (režija: Kilian Ridhof, scenario: Kilian Ridhof, Mark Blebaum, uloge: Diter Halerforden, Tatja Zajbt, Hajke Makač).
Sa svojih više od 70 godina Paul Aferhof, nekada najveći maratonac i osvajač zlatne medalje na Olimpijadi u Melburnu 1956., iseljava se iz svoje kuće. Zato što radi kao stjuardesa, njegova ćerka Birgit ne može više da se stara o njemu i njegovoj ženi. Paul se u staračkom domu ne oseća baš najbolje i sebi postavlja pitanje da li tako treba da skonča. On odlučuje da počne da trenira za Berlinski maraton i da na njemu pobedi. Ostali stanari staračkog doma ga smatraju ludakom, međutim, uz pomoć Margot, ovaj vremešni penzioner trenira kao sumanut, imajući samo jedan cilj pred sobom: da još jednom protrči kroz masu koja aplaudira i vrišti.
Prvi nemački oskarovac, reditelj Folker Šlendorf, („Limeni doboš“ najbolji strain film 1979. godine) ponovo je privukao pažnju filmom „Diplomatija“ koji će publika u Srbiji moći premijerno da pogleda u subotu 11. Oktobra sa početkom u 21h (režija: Folker Šlendorf, scenario: Siril Geli, Folker Šlendorf, uloge: André Dusolije, Nils Arestrup, Burghart Klausner). Sa Šlendorfom se Berlinale osvrće ne samo na istoriju Nemačke, već i na istoriju filma.
Bitka za Francusku je, po svemu sudeći, odlučena 25. avgusta 1944. Druga francuska oklopna divizija nalazi se pred kapijama Pariza i samo je pitanje vremena kada će saveznici osloboditi glavni grad Francuske iz kandži nacista. Međutim, nemački komandant grada Ditrih fon Holtic se nalazi u moralnoj dilemi: Da li da, kako je Hitler naredio, grad brani po svaku cenu i, ukoliko je to potrebno, minama i bombama ga u celosti pretvori u prah i pepeo, ili da kapitulira i tako spasi smrti hiljade ljudi i sačuva istorijsku arhitekturu francuskog glavnog grada? Nemački general se bori sa svojom savešću, a švedski konzul Raul Nording svim diplomatskim i retoričkim sredstvima pokušava da sačuva grad od razaranja.
U ponedeljak 13. Oktobra sa početkom u 19 časova pogledajte film Edvarda Bergera: “Džek“ (režija: Edvard Berger, scenario: Edvard Berger, Nele Miler-Štefen, uloge: Ivo Picker, Georg Arms, Luize Hejer) o malom Džeku koji
Iako ima tek deset godina, odgovoran je za sebe i svog malog brata, što ga čini ponosnim. Samohrana majka preko dana radi, dok uveče često izlazi. Oca u domaćinstvu nema. Jednoga dana Manuel se prilikom kupanja ispekao vrelom vodom. Krivica za to je svaljena na Džeka. To je vlastima bio dovoljan razlog da ga smeste u dom. U domu dečak pati za svojom kućom. Uskoro upada u konfliktne situacije i beži kako bi se vratio kući. Međutim, još jednom majka nije tu. U potrazi za njom, Džek i Manuel lutaju gradom, spavaju po parkovima i podzemnim garažama, beže od policije, sreću
odrasle koji im pomažu i one, koji su ravnodušni.
„Kamera - uglavnom u visini očiju - prati Džekova noćna, očajnička lutanja Berlinom i okolinom. „Berlinale ima svog prvog velikog malog junaka. Sa svojim licem gusara, on je već na prvi pogled pravi karakter: Ivo Picker oduševljava u filmu „Džek“.“ (DIE WELT)
Beogradsko izdanje Goethe FEST-a zatvoriće 16. Oktobra film Dominika Grafa: “Voljene sestre” koji je predložen za nominaciju za "Oskara" u kategoriji za najbolji film izvan engleskog govornog područja (Režija: Dominik Graf, Scenario: Dominik Graf, Uloge: Hana Hercšprung, Florijan Šteter, Henrijeta Konfurius; Nagrade: Bavarska filmska nagrada 2014. za najbolju kameru).
Sestre Karoline fon Bojlvic i Šarlota Lengefeld su jedna duša. Čak i onda kada se leta 1788. zaljubljuju u istog čoveka, književnika Fridriha Šilera. Karolina je nesrećno udata i u Šileru konačno vidi dugo iščekivanu ljubav svog života. Nasuprot njoj, Šarlota je stidljiva i već dugo sanja o supružniku. Tako se začinje ménage à trois, jedan vedro-frivolan trougao odnosa. Šiler je opčinjen sestrama i namera mu je da se upusti i sa jednom i sa drugom. Kod Karoline ceni njenu nezauzdanu i inteligentnu pojavu, kod Šarlote njenu uravnoteženost i osećaj za dom. Međutim, koliko dugo može da funkcioniše ljubav, ako svako za sebe misli da je ona prava osoba? Prijateljski odnos dveju sestara će tako biti stavljen na probu.
GoetheFEST i ove godine pruža mogućnost da otkrijete nove filmske svetove. GoetheFEST 2014. predstaviće aktuelne igrane filmove koji su se na festivalima u Nemačkoj prikazivali tokom 2013. i 2014. godine. Među njima će se, rame uz rame sa starim majstorima poput Šlendorfa i Edgara Rajca, naći i nekoliko sjajnih ostvarenja mladih nemačkih autora. U skladu s ovim, moto GoetheFEST-a 2014. glasi „Generacije“.
Na ovogodišnjem Berlinalu u takmičarskom je programu bilo čak četiri nemačka filma – više nego ikada do sada. Sve njih publika će imati prilike da vidi na GoetheFEST-u 2014, koji će biti veći, raznovrsniji i obuhvatniji nego prethodnih godina. Pod sloganom “Generacije” u Beogradu, Novom Sadu i Nišu biće prikazano više filmova čak dvadeset. Među njima je i film “Voljene sestre” reditelja Dominika Grafa koji će kao nemački predstavnik ući u konkurenciju za Oskara za najbolji film na stranom jeziku.
Filmske projekcije će pratiti projekat: FILMSKI SVETOVI koji predstavlja novinu i zasebnu sekciju u okviru Goethe FEST-a. GoetheFEST sekcija FILMSKI SVETOVI predstavlja grupnu izložbu, tri gostujuća predavanja i pet projekcija filmova tri nemačka scenografa: Christina Schaffer, Daniel Chour i Waleska Leifeld. FILMSKI SVETOVI zaviruje iza kulisa nekoliko izuzetnih nemačkih filmskih produkcija i koprodukcija. Nova generacija produkcijskih dizajnera pokazuje kako se odvijaju kreativni procesi u filmskoj industriji, u kojoj je podela posla danas izuzetno razrađena; kakvi se izazovi javljaju u praksi i kako se mogu objedini umetnički, logistički i finansijski aspekti profesije.
Goethe FEST 2014 organizuje Goethe-Institut Beograd u saradnji sa Kulturnim centrom Beograd, Kulturnim centrom Novog Sada, Niškim kulturnim centrom, Jugoslovenskom kinotekom i projektom „Filmski svetovi“ koji se realizuje uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Fakulteta primenjenih umetnosti. Medijski partner ovogodišnjeg Goethe FEST-a je Radio televizija Srbije.
Program ovogodišnjeg Goethe FEST-a možete pogledati putem linka