Tokom jula 2019. godine, zanimljivim susretima, eksperimentima, predavanjima, obilascima, izložbama, kao i raznim drugim dešavanjima inspirisanim Nikolom Teslom i njegovim životom, vremenom elektrifikacije i industrijalizacije, biće na kulturno turističkoj ruti Putevima Tesle u Srbiji, Hrvatskoj i SAD proslavljen 10. jul, rođendan velikog inovatora i naučnika. Program manifestacije možete videti na sajtu rute Putevima Tesle ili na sajtu Klastera puteva kulture. Tesla dane organizuje Klaster puteva kulture, koji umrežava preko 40 institucija kulture, turističkih organizacija i agencija, privrednika i čak pet fakulteta u četiri zemlje: Srbija, Slovenija, Hrvatska i SAD. Svake godine specijalna dešavanja Tesli u čast pripremaju članice i saradnici Klastera.

Ovogodišnja manifestacija Tesla dani, šesta po redu, proteći će u znaku daljeg umrežavanja i međunarodne saradnje, kako bi ruta Putevima Tesle ušla već tokom leta u proces sertifikacije i postala zvanična ruta Saveta Evrope.

- Institut za kulturne rute Saveta Europe je uvrstio rutu Putevima Tesle među nekoliko puteva kulture koji bi mogli da budu značajni za Dunavski region, i na njihov poziv smo predstavili projekat prošle godine na sastanku u Bukureštu. Sada imamo jake partnere u svim zemljama u kojima je Nikola Tesla ostavio traga i očekujemo da Putevi Tesle uskoro postanu prva sertifikovana ruta Saveta Evrope posvećena jednom inovatoru i naučniku -  objašnjava Manuela Graf, predsednica UO Klastera puteva kulture.

Međunarodna ruta Putevima Tesle u Srbiji obuhvata sam Muzej Nikole Tesle, Beograd iz ugla Nikole Tesle – sve ono što je Tesla video i obišao kada je 1892. godine posetio Beograd, Negotin kao rodni grad Đorđa Stanojevića, i deset malih starih hidroelektrana Elektroprivrede Srbije, koje su pravi mali živi muzeji, a nastale su mahom zahvaljujući velikom prijateljstvu i saradnji Tesle i Stanojevića. Na Putevima Tesle je još i Muzej Jovana Jovanovića Zmaja u Sremskoj Kamenici, Teslinog omiljenog pesnika, zatim manastir Šišatovac odakle potiče Teslina ljubav prema golubovima, kao i Zavičajni kompleks Mihajla Idvorskog Pupina, Teslinog savremenika, prijatelja i donekle rivala.

Hrvatski deo rute obuhvata Smiljan, rodno mesto Nikole Tesle, Karlovac – grad u kome je završio gimnaziju, Zagreb i Tehnički muzej „Nikola Tesla“, kao i stare hidroelektrane Ozalj i Krka. Nikola Tesla je 1878/1879. živeo i prvi put u životu radio baš u Mariboru, zato je i ovaj grad značajan za razvoj evropskih Puteva Tesle. Ruta obuhvata i Graz i Prag, s obzirom da je Tesla u ovim gradovima studirao, zatim Budimpeštu, Strazbur i Pariz jer je tu radio i ostavio traga, i naravno SAD gde je proveo veći deo svog života.


<<  Mart 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    

Putopisi, Intervjui..