salataPosle pet meseci provedenih na putu kroz  celu Srbiju, srebrni pehar „salatara“ vraća se u Beograd gde će biti izložen u  holu nove zgrade Narodne banke Srbije na Slaviji, a  događaj će pratiti izložba fotografija koju priređuju TSSi NBS.

 

Ovom postavkom Narodna banka Srbije promoviše vrednosti oličene u  sportistima koji su  od osvajanja Dejvis kupa postali uzor omladini Srbije i doneli nam mnogo radosti.

 

Izložbu će otvoriti guverner Dejan Šoškić u prisustvu funkcionera Teniskog saveza Srbije Toplice Spasojevića i Slobodana Živojinovića, kao i brojnih gostiju.

 

Izložbeni hol Narodne banke Srbije, Nemanjina 17, ponedeljak - 11. jul u 19,00 časova. Salataru su do sada osvajale nacionalne selekcije 13 zemalja, a u tom klubu velikana nalazi se i Republika Srbija. Najviše puta pobednik je bila selekcija SAD koja je trofej u svojim vitrinama imala 32 puta. Sledi Australija koja je trijumfovala u 28 finala, a isti broj pobeda imaju još Francuska i Velika Britanija - po devet, zatim Švedska  sedam, Španija  četiri, Nemačka tri i Rusija  dva trofeja.  U zlatnu knjigu pobednika sa po jednim trijumfom upisane su, pored Srbije (2010. godine), još i selekcije Hrvatske, Čehoslovačke, Italije i Južne Afrike.

 

Dejvis  kup, osnovan 1900.godine,  najznačajnije je tenisko takmičenje kada je reč o učešću nacionalnih selekcija.Od osnivanja do danas ovo nadmetanje je pretrpelo nekoliko izmena od kojih je najznačajnija ona iz 2001. godine, kada je ustanovljena Svetska grupa od 16 najboljih selekcija koje se bore za osvajanje 18 kilograma teškog srebrnog pehara, nazvanog „salatara“. Reprezentacije su podeljene po zonama (geografski), tako da ovo takmičenje danas sadrži četiri grupe. Trofej je poklonio Dvajt F. Dejvis kupivši činiju za salatu (otuda popularan naziv za trofej), za prvi susret selekcije američkih i tenisera sa Britanskih ostrva.

Dejvis je kao student na Harvardu došao na ideju (1899. godine) da organizuje susret studentskih selekcija dve zemlje u kojima je tenis postajao sve popularniji,da bi tu svoju ideju ostvario godinu dana kasnije u Bostonu, gde je održan prvi meč Dejvis kupa. Već 1903. godine u ovo takmičenje uključuju se Belgija, Austrija,Francuska i Australalija (zajednica koju su činile Australija i Novi Zeland do 1913. godine). Do 1972. godine pobednik iz prethodne godine imao je čast i obavezu samo da brani naslov od izazivača (Čelendž kup), a onda je to pravilo ukinuto pa osvajač trofeja već sledeće godine igra mečeve u sva četiri kola.

Danas ovo takmičenje okuplja svake godine preko 130 zemalja i dobilo je globalni katakter. Svaka reprezentacija prijavljuje četiri igrača, a u okviru nadmetanja igraju se četiri pojedinačna i jedan susret u igri parova. Mečevi se igraju na tri dobijena seta. Pobednik duela je ona reprezentacija koja prva stigne do tri pobede. Mečevi traju tri dana (petak - nedelja). Pojedinačni susreti su na programu prvog i trećeg dana, dok je igra parova rezervisana za drugi dan (subota). Igraju se četiri meča godišnje po kup sistemu.

 

Posetiocima će  naredna dva meseca biti omogućeno da se upišu u knjigu utisaka namenjenu našim teniskim idolima.
<<  Decembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
      
31     

Putopisi, Intervjui..